W piątek 24 marca 2017 roku wszystkie dzieci z naszej szkoły miały przyjemność UCZESTNICZYĆ W SPEKTAKLU TEATRALNYM. Zgadza się – uczestniczyć w nim, a nie tylko go obejrzeć, ponieważ goszczący u nas artyści zaprosili widownię do wspólnej zabawy.
Zagranie przedstawienia poświęconego tradycjom wielkanocnym nie wydawało się sprawą łatwą. Należało spodziewać się wykładu lub opowieści ze sceny, tymczasem reżyser przeniósł nas w świat Dydka – stworzenia, które ma cechy baśniowe, choć podobno mieszka niedaleko… Dydko odbywa podróż, podczas której spotyka Ślimaka, Królika Wielkanocnego i Dobrą Wróżkę. Poszukując tego, co dobre i ważne, odkrywa smutną prawdę o ludziach – najlepiej czujemy się wśród takich, jak my. Niechętnie akceptujemy odmienność i to, co dla nas trudne do poznania. Choć to smutne, z łatwością odrzucamy inność, tymczasem ten, kto różni się od nas, ma własną wrażliwość i duszę. Dydko - odrzucone przez otoczenie, nagannie potraktowane przez Królika i Ślimaka – przestaje być sobą. Zachodzi w nim przemiana w istotę złośliwą, a nawet groźną… Dopiero, gdy Dobra Wróżka wyjaśnia bohaterom, w jaki sposób należy traktować otaczających nas ludzi, udaje się uratować to, co najważniejsze – przyjaźń i zaufanie. Odrzucone przez kolegów Dydko, dotąd będące obiektem żartów i psot w śmigus – dyngus, odzyskuje powody do radości. W gronie przyjaciół uczy się czerpać radość z obchodów Świąt Wielkanocnych, poznaje tradycje związane z tymi świętami.
Zapraszając widownię do tańca i śpiewania, aktorzy przypomnieli nam o ważnych przygotowaniach do świąt wielkanocnych, wyjaśnili dzieciom różnicę między pisanką, kraszanką i rysowanką, przypomnieli, co należy wkładać do koszyczka wielkanocnego. Najważniejsze jednak pozostaje to, co mamy w sercu, przeżywając Wielkanoc.
(Marlena Szuwalska)