W sobotę 17 września 2022 r. na terenie rekreacyjnym nad rzeką Radew w Niedalinie odbył się Powiatowy Festiwal Ziemniaka.
Część oficjalna wydarzenia rozpoczęła się od Narodowego Czytania, podczas którego przybliżona została ballada Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”.
Następnie Wójt Gminy Świeszyno Pani Ewa Korczak wraz z Dyrektorem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Świeszyno Panem Markiem Brzostko przywitali zgromadzonych gości, wśród których byli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnik Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym oraz Poseł Ziemi Koszalińskiej Pan Paweł Szefernaker, Poseł Ziemi Koszalińskiej Pan Piotr Zientarski, Wójt Gminy Biesiekierz Pan Andrzej Leśniewicz, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Pan Piotr Dziadul, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Koszalinie Pan Krzysztof Nieckarz, Wiceprezes Zarządu Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie Pani Marta Gabryś, właściciel firmy AgroPomerania Pan Rafał Markiewicz, Dyrektor Hako Technology w Chałupach Pan Janusz Łozyk.
Chcemy bardzo podziękować partnerom, bez których zorganizowanie tej fantastycznej imprezy nie byłoby możliwe. Wielkie wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę Starostwa Powiatowego w Koszalinie, Samorządowego Centrum Kultury w Sarbinowie, Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Odział Terenowy w Koszalinie, firmom Agro Pomerania Sp. z o.o. z Dunowa, Hako Technology Sp. z o.o. z Chałup oraz Solar Park Zamość.
Na uczestników wydarzenia czekała masa atrakcji. Jednym z najważniejszych punktów imprezy był z pewnością pokaz kulinarny Grzegorza Zawieruchy – zwycięzcy VIII edycji programu MasterChef. Pan Grzegorz poczęstował nas pulpecikami ziemniaczanymi w sosie pieczarkowo-szparagowym z glonami wakame oraz zapiekanymi łódeczkami ziemniaczanymi z farszem z boczku w kwaśnej śmietanie.
Odbył się również ogłoszony przed imprezą konkurs kulinarny pn. „Ziemniak na talerzu – Tradycja Kuchni Powiatu Koszalińskiego” o nagrodę Hako Technology Sp. z o.o. zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Świeszyno. Pierwsze miejsce wywalczyło KGW w Dunowie „Dunowskie Dziewczyny”, drugie miejsce Sołectwo Dunowo, a na trzecim miejscu stanęło KGW Niekłonice.
Podczas tego typu imprezy nie mogło oczywiście zabraknąć zespołów śpiewaczych z naszej gminy. Była to więc świetna okazja do złożenia gratulacji i podziękowań dla Pań z Zespołu „Jagody” w uznaniu za 45 lat działalności na rzecz kultywowania folkloru i kultury ludowej na terenie Gminy Świeszyno oraz poza jej granicami. Dziękujemy za piękne występy Zespołowi Śpiewaczemu „Jagody” „Jarzębiny”, „Konikowianki”, grupie „Karpaty” oraz zaprzyjaźnionym zespołom „Swaty” z Będzina i „Zgoda” z Wyszewa.
W strefie zabaw czekały liczne gry i konkursy, można było zrobić pamiątkowe zdjęcia w fotobudce, pomalować buźki, poeksperymentować z PartyLab, zwiedzić wóz strażacki OSP w Niedalinie, czy poczuć się niczym bohater kultowego filmu Mission Impossible i spróbować swoich sił w labiryncie laserów – LaserBox.
Nie zabrakło też stanowisk wszystkich naszych Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie można było zapełnić swoje brzuszki. Na Festiwalu pojawiły się stoiska informacyjno -promocyjne: firmy Agro Pomerania z Dunowa, Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Nadleśnictwa Manowo, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Powiatu Koszalińskiego realizującego projekt profilaktyczny pn. „Wiem, badam się, zapobiegam” – badania dla mieszkańców powiatu koszalińskiego w kierunku wykrywania raka jelita grubego.
Podczas Festiwalu miała miejsce „Bitwa Regionów” zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w której udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Koszalińskiego.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu Ziemniaka był występ zespołu disco-polo Bayera. Nie zabrakło wspólnego śpiewania takich przebojów jak „Obrączki szczerozłote”, czy „Popłyniemy”. Był też czas na zdjęcia i podpisanie płyt.
Do białego rana mogliśmy się bawić dzięki DJ Emilowi.
Wielkie podziękowania należą się firmie Grupa Mojsiuk, dzięki której o bezpieczeństwo nas wszystkich dbała Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza WOPR Powiatu Białogardzkiego Nie była wymagana ich żadna interwencja, a czas spędzony na Festiwalu poświecili na edukację i praktykę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy.
Za obecności i świetne nastroje serdecznie dziękujemy!
Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia :)